Kronika
Vánoční dílničky

V úterý odpoledne 17. prosince se konaly v naší mateřské škole od 15:00 do 18:00 hodin "vánoční dílny". Děti ze tříd Sluníčko a Srdíčko, společně s učitelkami, předvedly čtvrthodinové pásmo písniček, tanečků a koled. Děti si s maminkami, tatínky, sourozenci nebo prarodiči mohly vyrobit vánoční ozdobu či dekoraci. Odpoledne jsme si zpříjemnili také drobným pohoštěním a chybět nemohlo ani kafíčko nebo vánoční čaj. Po celou dobu panovala vánoční atmosféra a dobrá nálada. Děkujeme všem blízkým, kteří se na nás přišli podívat a podpořit.

 
Vánoce na dědině

V úterý 10. prosince jely děti ze tříd Jablíčko a Srdíčko na exkurzi do Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Děti absolvovaly procházku Valašskou dědinou spojenou s ukázkami zimních prací, zvyků a tradic v průběhu adventu i Vánoc. Čekalo nás devět vánočně vyzdobených valašských chalup. Cestou děti potkaly i Mikuláše s čerty, který je „počastoval“ křížalami. Čerti sice vypadali hrůzostrašně, ale děti věděly, že po dědině chodí jen hodní čerti v bílém kožichu. Stejně jsme si všichni oddechli, když jsme spěchali k další chalupě! Nahlédli jsme do chalupy přadlen, kde byl hospodář šikovný řezbář a vyřezával ze špalku figurku koníka. V dalších chalupách se pekly perníčky, vyráběly oplatky z oplatečnice a po domácku svíčky z ovčího loje a včelího vosku. Ochutnali jsme vánočku z kynutého těsta, která voněla anýzem, a obdivovali upečené figurky, které kdysi děti našly často pod stromečkem místo hraček. Jinde hospodář věštil budoucnost z odlitého olova a hospodyně zase pouštěla lodičky ze skořápek ořechů putujících po vodě a ukazujících směr dalšího života. Kovář nám ukázal svoji kovadlinu a po pár úderech kladivem byla tady podkova. K tomu přidal historky - třeba tu, jak vlkům krátí jazyky nebo ráno vyhání čerty z kovárny. Více než čerti nás polekaly Lucky. Ženy, zahalené do bílých prostěradel se zamoučněnou tváří a zobákem, které jen syčely a ometaly nás velkým brkem. Ve staré škole jsme zasedli do lavic s kalamářem a pan učitel některé děti i vyzkoušel, jak umí počítat. Pak vytáhl housličky a zahrál nám koledu „Jak jsi krásné neviňátko“. První sloku jsme si zazpívali společně, ale další už jen pan učitel sám, protože my uměli jiná slova. Isabelka za odměnu panu učiteli zazpívala „Zajícovu koledu“. Viděli jsme i rákosku a byli rádi, že paní učitelka takovou věcičku ve školce nemá. V poslední, deváté chalupě čekalo na děti pohoštění, teplý bylinkový čaj z devatera kvítí a perník. Mňam, to byla dobrota!


 
Uzamykání zahrady

Čaruji, čaruji zkrátka,

zahrádko, zavírej vrátka.

Čaruji, čaruji bumtarata,

zavírej, zahrádko, svoje vrata.

Čaruji, čaruji les,

zavři se, zahrádko, dnes.

Tímto zaklínadlem a vlastnoručně vyrobenými klíči, děti s vílou Podzimkou ve čtvrtek 24. října uzamkly zahradu v MŠ Sněženka na ul. Svatopluka Čecha. Po vydatném občerstvení, které dětem na zahradě připravily maminky a babičky, jsme si rozsvítili lampiony a lucerničky a vydali se společně na průvod. Sady B. Smetany a ulicí 8. Pěšího pluku jsme došli až na Místecké náměstí, kde víla Podzimka dětem rozdala sladkou odměnu za statečnost. Lampiónků si děti užily určitě i cestou domů, protože už byla tma jako v pytli.

Všem účastníkům děkujeme za nádhernou atmosféru. Vždyť bez Vás a Vašich dětí by to nešlo!

 
Noc se strašpytlíkem

Strašpytlíci? Kdepak, děti z Jablíčka mají pro strach uděláno! Dokázaly to při nocování v MŠ v pátek 6. prosince, právě po návštěvě čerta a Mikuláše. Z osmnácti přihlášených dětí zůstalo dvanáct statečných, kteří ještě (ne)dostali neštovice a na nocování se těšili. Po čertovském muzicírování s muzikoterapeutkou Mgr. Lenkou Břenkovou se děti vydaly na svíčkovou stezku odvahy za pokladem. Některé děti samy, jiné s kamarádem postupně vyrážely na trasu osvětlenou svíčkami po školce. Světlo svíček je přivedlo až do tělocvičny, kde vánoční skřítek zanechal poklad s dopisem pro děti. Po večeři jsme si promítli na zeď rodinnou animovanou komedii „Strašpytlík“ a komu se nechtělo ještě spát, mohl si vyrobit třeba rybičku z cédéčka nebo andílka ze špachtličky. Nakonec všechny uspal Makový mužíček, kterého si v adventním čase čteme před spaním. Ráno si děti stačily ještě malinko pohrát, než si je vyzvedli rodiče. Po této premiéře se jistě všichni těšíme na další nocování, kde neštovice už určitě nedorazí J.

 
Mikulášská nadílka

„Mikuláš je milý děda,

hodné děti všude hledá.

Bílé vousy, ty mu sluší,

na zádech má velkou nůši.

A v té nůši balíčky,

pro kluky a holčičky.“


Že s čerty nejsou žerty, se přesvědčily děti z naší školičky 6. prosince. Hned po svačině totiž přišla nebeská návštěva – Mikuláš a čert s andělem. Mikuláš si přišel ověřit, zda se kluci a holčičky od loňska polepšili a už přestali zlobit. Některé děti se této návštěvy velmi obávaly, ale nakonec všechno dobře dopadlo a čertův pytel zůstal prázdný. Všechny děti Mikuláši slíbily, že už budou hodné a za písničku a básničku dostaly očekávanou nadílku.

 

 
«ZačátekPředchozí12345678910DalšíKonec»

Strana 4 z 18