Tři králové v době koronaviru |
Svátek Tří králů jeho význam a historii si s dětmi připomínáme každý rok. Dětem vysvětlujeme význam současné podoby Tříkrálové sbírky a povídáme si o významu občanské sounáležitosti a vzájemné pomoci. I Letos k nám tři králové dorazili také, jen nenavštívili kamarády s ostatních tříd osobně, ale koledu tří králů nám zazpívali pod okny, což mělo rozhodně také své kouzlo.
 
|
|

Letošní akce se díky zvýšeným hygienickým opatřením nemohla konat v původně plánovaném, společném duchu. To ale dědečka (paní učitelku Barunku z Motýlku) ani babičku (paní asistentku Magdu) nezastavilo, a tak si jednotlivě po třídách v době svačinky, přišli pozvat děti na zahradu, aby jim děti přišly pomoct s řepou. Na zahradě už na každou třídu čekalo několik stanovišť k plnění zábavných úkolů, které nám přiblížilo, co ta řepa vlastně je? Kde roste, jaké máme druhy, jak se o ní musíme starat. Poté jsme ji společně chránili před loupežnickým zajícem, který nám ji chtěl ukrást, a když už jsme ji ochránili, vykopali, tak jsme si ji slalomem odvezli do kuchyně. Tam už nám nám naše hodné paní kuchařky nachystaly dobrotu v podobě řepového salátu, který měly děti u obědu. Děti si před spaním poslechly pohádku O veliké řepě. Zazpívaly písničku a společně, s paní učitelkou ze třídy, si zrekapitulovaly, co se všechno společně vlastně naučily a zažily.
Fotky z akce můžete naleznout v galerii ZDE |
Koronavirus ovlivnil chod MŠ |
NA jaře 2020 zasáhla pandemie onemocnění covid- 19 celý svět. Situace v našem regionu byla natolik závažná, že zřizovatel MŠ - Magistrát města Frýdek-Místek rozhodl o uzavření mateřských škol od 17.3.2020. Děti zůstaly doma s svými rodiči a příbuznými, rodiče měli možnost zažádat o výplatu tzv "ošetřovného" ve výši 60 později 80 procent platu. Vedení MŠ (ředitelka Bc. Bohdana Jurášková a zástupkyně Bc. Lenka Paseková) bylo po celou dobu uzavření na pracovišti, zajišťovalo informovanost zákonných zástupců, potřebnou administrativu spojenou s uzavřením a komunikaci s KHS a Magistrátem města. Pedagogičtí pracovníci z domova aktualizovali náměty, témata a přípravy na webových stránkách a připravovali se na další práci v mš. Nepedagogové se střídali na pracovištích, v prostorách mš bylo zajištěno dodržení všech vládních opatření. Provozní personál zajistil velmi pečlivý úklid a dezinfekci prostor.
Na konci dubna se část zaměstnanců rozhodla pomoci a zorganizovali jsme šití roušek na všech pracovištích i doma. Povedlo se domluvit a zkoordinovat dokonalou manufakturu a to i za přísných hygienických podmínek. Pro Oblastní spolek Českého červeného kříže jsme společně ušili přes 600 roušek pro dospělé a asi 300 pro děti.
 
Od 11.5 se mateřská škola znovu otevřela. Pro zabezpečení opatření mateřská škola zajistila ochranné pomůcky pro zaměstnance, dezinfekční a čistící prostředky, včetně dávkovače u vchodu do MŠ. Vedení MŠ vypracovalo podrobný dodatek ke školnímu řádu, který přesně stanovuje postupy v konkrétních situacích denního režimu MŠ. Děti trávily maximum času venku s využitím školní zahrady. Do konce května byla docházka dětí výrazně menší, v červnu, kdy se otevřely i ZŠ už byla docházka dětí běžná.
Provoz o letních prázdnin byl rozšířen o dva týdny a rodiče provoz mš plně využili. |
|
 
5.3.2020 Jednou z překrásných kulturních akcí školního roku bylo i letos divadelní představení v divadle Český Těšín. Letos nás poprvé čekala pohádka Hrátky s čertem. Dobrodružný příběh plný písniček pobavil nejen děti, ale i dospělé. Tulák Martin napravil loupežníka Sarku Farku a donutil poustevníka Školastika pracovat. Princezna Dišperanda a služebná Káča sice ve své touze po vdávání upsaly svou duši čertu, ale i tuhle situaci Martin zachránil a dívky v pekle neskončily. Protože na dobré skutky vyčerpal i své tři přání, které dostal za odměnu, sám si pak musel divokou Káču za ženu vzít. |
 
Na Sněžence slavili Masopust
MŠ Sněženka věnuje českým tradicím velkou pozornost. Nejinak tomu bylo v případě letošního Masopustu. Ve třídách se děti s paními učitelkami na událost připravovaly už týden předem. Seznámily se s původem a významem této tradice v historii, dozvěděly se význam slov, které se dnes již nepoužívají a paní učitelky jim představily tradiční masopustní maškary. Společně jsme pak vyrobili kostýmy povolání, čerta, kozla, babky s dědkem v nůši a nechyběl ani medvědář s medvědem. Na masopustní úterý hodně pršelo, ale přesto jsme si průvod maškar užili alespoň ve školce, potěšili jsme klienty Domovinky a celou veselici zakončili pochováním basy. Tak zase za rok.
|
|
|
|
|
Strana 10 z 22 |