Kronika
Vynášení Morany a vítání jara

Lidé se těšili na jaro a zima končila vynášením Morany, kterou průvod lidí hodil do potoka, aby už zima odplavala pryč. Tento zvyk byl svázán s určitým časem – dva týdny před Velikonocemi, o Smrtné neděli.  Tuto tradici v naší mateřské škole jsme si připomněli v úterý 29. března, právě před Smrtnou neděli. Děti z Jablíčka spolu s paní učitelkou Ivetkou vyrobily z pečiva Moranu, kterou v průvodu s ostatními dětmi hodily do řeky Ostravice. Se sloganem „Moranu z rohlíků vyrobíme a kačenky nakrmíme“ si své Moranky z rohlíků vyrobily i děti ze třídy Motýlek. Milé bylo, když od „malých jablíček“ dostala každá třída krásně ozdobenou jarní větvičku, kterou uřezali u řeky a nazdobili s paní učitelkou. Děkujeme, p. učitelko Nikolko!

 

 
Masopustní rej

Tradice masopustu patří k naším školkovým akcím. Paní učitelka Ivetka z Motýlku jako ,,Slaměný'' společně s dětmi převlečených v kostýmech (kominíka, babky s nůší, medvěda, čerta, vodníka, kobyl...), již týden před pochováváním basy přišli na jednotlivé třídy a pozvali ostatní děti na masopustní průvod. Letošní pochovávání basy vyšlo na první březnový den, což napomohlo ke slunečnému počasí a tak jsme mohli realizovat venkovní masopustní průvod jako celá školka společně až na místecké náměstí. Cestou tam děti v maskách cinkali rolničkami, nebo chrastítky a zdravili kolemjdoucí. Na náměstí jsme si společně zazpívali písničky Masopustní rej, Skákej, skákej medvěde a Kalamajku. Pochovali jsme basu, čímž končí hudba, radovánky a mastné jídlo a začíná období půstu.

 
Šikulka a Popleta dělají pokusy

Měsíc únor se nese v barevném a hravém karnevalu. Je to odjakživa období veselí a radovánek a ani letos tomu nebylo jinak. Vzhledem ke stávajícím opatření v souvislosti s Covid-19 karneval probíhal zvlášť na třídách dle režie jednotlivých paní učitelek. Avšak nechtěly jsme děti jen tak ochudit o program, a tak si paní učitelky Nikolka & Nikolka alá klauni Šikulka a Popleta nachystaly pro děti barevné pokusy s tématikou ,,Ve dvou se to táhne líp''. Děti si tímto hravým pokusem měly přiblížit sounáležitost a spolupráci, protože Popletovi se samotnému pokus nepodařil. Šikulka se mu samozřejmě neposmíval, protože ví, že to není hezké. Vysvětlila mu, na co v pokusu zapomněl a společnými silami pokus zvládli. Děti na čestný klaunský slíbily, že si budou také pomáhat a společně si užijí.

Fotky z akce najdete ZDE míček ZDE veverka, ZDE jablíčko a ZDE motýlek

 
A tak Jaruško se měj, důchodu si užívej

Na konci ledna nás pracovně zasáhla velmi smutná novina, a to odchod naší stále usměvavé školnice Jarušky.

Naše velmi hudebně nadaná kolegyně, paní učitelka Ivetka z Jablíčka složila Jarušce písničku o ní a pro ni na melodii Statistika nuda je, kterou jsme ji všichni hromadně zazpívali a se slzami v očích popřáli hodně odpočinkových dnů v důchodu. Doufáme, že nás brzy přijde pozdravit a zkontrolovat.

 
Tři králové

O prvotní letošní akci se postaraly předškolní děti ze třídy Veverka, a to v podobě nacvičení písně ,,My tři králové'', kterou přišly do každé třídy společně zazpívat. Předaly přáníčko, které nám snad přinese další rok plný dobré nálady a spokojenosti. Děti šly také zazpívat pod okna přilehlé Domovinky, aby aspoň takto mohly popřát a zazpívat babičkám a dědečkům pro radost.

 
«ZačátekPředchozí12345678910DalšíKonec»

Strana 7 z 22