Třídy Josefa Lady

Míček
Farma

12. - 16. 4. 2021

Jak to na farmě vypadá? Podívejte se sami.

S dětmi si povězte, co vše jste v pohádce viděli:

- S jakými zvířátky se housenka potkala?

- Co je traktor a jakou barvu měl? Dokážeš napodobit jeho zvuk?

- Co roste na poli?

- Proč říkáme „hlávka zelí“?

- Byl v pohádce recept k vaření?

Hádej, kdo jsem: Hádej, co dělám:

- Rodič pantomimou napodobuje jednotlivá zvířata a dítě hádá, co je za zvíře, role se mohou otočit, dítě podle obrázku předvede zvuk, rodič hádá. Možno napodobovat i činnosti s jednotlivými nástroji (Kopání, hrabání listí..)

Hádanky:

o Vidí myšku, hned ji chytí, očima si přitom svítí. Každý kluk i holčička, vědí, že je to …. (kočička)

o Trávu mění na mlíčko, k tomu bučí maličko. Poznali jste? Sláva je to totiž … (Kráva)

o Obilí i zrnko máku, vezme si hned do zobáku. Zato snáší vajíčka. Kdopak to je? … (slepička)

o Bílý kožich chundelatý, na krku má zvonec zlatý. Z nebe nebo z kopečka, přiběhla k nám …. (ovečka)

o Je to zvíře chrochtavé, neustále špinavé. Navíc není králem v kráse! Je to totiž … (prase)

Zkuste si s dětmi zahrát pexeso:

Pojmenuj zvířata, které znáš:

Zkuste s dětmi seřadit, jak se líhne kuřátko, jak se říká obalu, ve kterém je kuřátko…

Jaké znáte další pohádky o zvířátkách, můžete s dětmi najít, povídat si o nich.

Zkuste si s dětmi vyrobit pejska, jak ho pojmenuješ?

Hospodářská zvířata

6. - 9. 4. 2021

Na začátku dětem můžete pustit nebo přečíst pohádku O kohoutkovi a slepičce.

Navážeme na zvířátka v pohádce, která jsou pro náš život důležitá. V galerii najdete obrázky zkuste si s dětmi ukazovat, popisovat, vytvářet zvuky, které zvířátka vydávají a řekněte si, co nám zvířátka dávají.

Tématem tohoto týdne jsou zvířata hospodářská. Dětem vysvětlíme hlavní důvod tohoto označení. Jako příklad použijeme krávu. Kráva je zvíře hospodářské, jelikož nám dává něco, co můžeme v našem životě využít. Necháme děti, zda na mléko přijdou samy. Pokud ano, pokračujeme otázkou, jaké zvířátko nám ještě něco dává? Dětí se ptáme postupně, na co které zvířátko máme?

Kráva - mléko, maso

Prase – maso

Koza – mléko

Slepice – vajíčko

Ovečka – vlnu

Kachna – maso

Husa – maso

Kůň a osel - tažné zvíře, pomoc k práci

Králík – maso

Dále přemýšlíme o tom, co z výrobků můžeme vyrobit (mléko = sýry, jogurty, máslo/ maso = šunka, klobása, řízek, paštika/ vajíčko = míchaná vajíčka, volské oko, bábovka/ vlna = oblečení, látky na cokoliv).

S dětmi rozeberete, kde tato zvířata žijí. Můžeme mít i rodinný statek nebo farmu, kde je více zvířátek na jednom místě. Každé ale bydlí ve svém domečku, jako i my lidé máme své domečky. (králíkárna, kurník, kravín, stáj, chlév)

Stále nezapomínejte na vlastní iniciativu dětí. Pokud samy přijdou na otázku, mnohem lépe problému porozumí a také si ho lépe zapamatují

Na závěr s dětmi můžeme mluvit o krmivu pro zvířata a o tom, jak se o ně staráme (koně, ovce, kozy, osel = žerou ovoce, zeleninu, trávu, seno, čistíme je, měníme podestýlku, pouštíme na pastvu/ kachna = žere rostliny i malé živočichy/ slepice = všežravec, zrní, žížaly, ovoce a zelenina, čištění kurníku, výběhu.

Náměty na výtvarku najdete v galerii, budeme rády když nám obrázky dětí pošlete na email školky.

Hezké dny přeji paní učitelky.

Prázdninový provoz

Vážení rodiče,

nezapomeňte odevzdat přihlášku k prázdninovému provozu do 16.4.2021.

Putování za sněženkou!

Dobrý den maminky, tatínci, ale hlavně AHOJ děti! Prosím koukněte na video pozvánku a společně s námi se vydejte na stezku za sněženkou.

Pozvánku najdete zde: https://www.youtube.com/watch?v=f3FD9QreFpY :)

Pár fotek z příprav najdete v galerii!